چیزی که هم در حد اعلا سازنده باشه هم مخرب سراغ دارین؟ به نظرم اون تعریف کردنه. چون با تعریف و تمجید میشه نظر کسی را عوض کرد آنچنانکه خودش هم باورش نشه قبلا همچین نظری داشته! و تو خلوت خودش به خودش بخنده که وای چه حرفها! مثلا میشه با تمجید از یک اخلاق زشت نزد کسی کاری کنی که اگر ذره ای شک یا خجلت از رفتارش داشته برای همیشه رخت ببنده یا اونقدر از خوبی نداشته کسی داد سخن بدی که ابتدا مجبورش کنی خوب باشه و بعد واقعا آدم خوبی بشه... تا حالا شده ازتون اونقدر تعریف و تمجید بشه که به درونتون نفوذ کنه و کلی از باورهای قدیمی و اصیل درونی تون را به باد بده؟

اینکار در مورد من انجام شد. زندایی رجب در جمع دوبار از زیبایی (به زعم خودش) خیره کننده من تعریف کرد و باعث شد من که همیشه حس خود کم بینی و تزلل در برابر زیبارویان دارم و معمولا خودم را دست کم میگیرم، چند روزه خودم را میس تهران میبینم! و جلوی آینه که رد میشم قند تو دلم آب بشه!

سر جدتون نیاین بگین چه لوس و افاده ای و ... . اصلن این حرفها مطرح نیست. حرف من اینجاست که آدمی میتونه با کمترین زحمت طرف مقابلش، مثل خمیر تغییر شکل بده و سن و سال و جنسیت و ... ابدا مطرح نیست و چه بسا کاملا منفعت زا هم باشه! چرا که من اصلن از این زندایی خانم خوشم نمیومد و ایشون با فرمایششون کاری کردند که علاوه بر مباحث بالا، و ایجاد علاقه و عطوفت، من دو گوش گنده درآوردم و کاری کردم کارستان! منی که تو خونه خودم ظرف نمیشورم وایسادم به شستن ظروف!!

قبول ندارین امتحان کنید. در دسترس ترین گزینه هم همسر گرامی است که در خدمت شماست.

من فردا نیستم ساعت 9 صبح جلسه ای برای یکسره کردن تکلیف کار و اوضاع قمر در عقرب من برپاست. فقط خدا کنه خر نشم و زیر بار حرف زور و بی اساسشون نرم. دعا یادتون نره. الان تصمیم دارم تمرین کنم ببینم با تمجید و تعریف میتونم اون مسئله بالا را عینیت بدم یا نه؟